Vitamín A, retinol, retinal – vyznáte se v nich?

Retinoidy, např. retinol, retinal, retinyl palmitát a retinyl retinoate, jsou chemické látky odvozené od vitamínu A. Patří k nejpopulárnějším prostředkům, které pomáhají vaší pokožce vypadat mladší. Retinoidy byly nejprve předepisovány k léčbě akné, v současné době jsou využívány i k boji proti stárnutí pokožky, lupénce a dalším kožním onemocněním.

Jak retinoidy fungují?

Retinoidy fungují jako extra silná houba na mytí a odlupují horní vrstvu kožních buněk. Dávají vašemu tělu impulz, aby se v pokožce tvořilo více kolagenu a bílkovin. Pokožka je díky tomu pružná a pevná. A to následně znamená méně vrásek.

Existují přírodní a syntetické retinoidy. Přírodní retinoidy pocházejí přímo z vitamínu A, syntetické retinoidy jsou vyrobeny člověkem. Syntetické retinoidy nejsou tak silné, díky tomu tolik nedráždí pleť. To také znamená, že intenzita fungování nemusí být stejná.

Jak správně retinoidy používat?

A jak retinoidy používat? Večer naneste malé množství (přibližně velikosti hrášku) na celý obličej a vetřete do pleti. Použití většího množství může způsobit svědění, zarudnutí nebo vysušení pokožky. Značka Medik8 nabízí pro omlazení pleti široké spektrum produktů s různou intenzitou retinolu: Retinol 3TR, Intelligent Retinol 3TR, Intelligent Retinol 6TR, Intelligent Retinol 10TR, Intelligent Retinol Eye TR. Super silné noční sérum proti vráskám Crystal Retinal od Medik8 obsahuje retinaldehyd, který je ještě účinnější než klasický retinol. Stárnoucí pleť díky němu získá mladistvou pevnost, pružnost a jas.

Nikdy nenanášejte retinoidy na den!

Retinoidy se na slunci rozpadají, protože vitamín A není zcela fotostabilní. Proto byste je měli nanášet na pleť v noci, než jdete spát. Používání retinoidů nijak nezvyšuje riziko spálení pokožky. Vždy je však důležité aplikovat opalovací krém Dermaheal SPF 50 – ať už používáte produkty obsahující retinoidy nebo ne. Jedinou výjimkou je r-Retinoate – sérum aktivující mládí od Medik8. Obsahuje fotostabilní retinyl retinoate, což znamená, že na světle nepodléhá degradaci jako ostatní retinoidy. Díky tomu je možné r-Retinoate používat nejen večer, ale také ráno. Doplňte ho o r-Retinoate Day & Night Eye Serum pro oblast očního okolí. Na noc zařaďte do své péče r-Retinoate Intense, intenzivní krém aktivující mládí.

Jaké Formy retinoidů existují?

Retinoidy se k nám dostávají ve formě krémů, gelů nebo jako tekutá séra. Gely jsou obvykle silnější než krémy, pěny a séra a obvykle se předepisují na akné. Krémy jsou dobrou volbou pro stárnoucí pokožku. Retinoidy mohou mít různé stupně intenzity: 0,025 %, 0,05 % a 0,1 %. Produkty s vyšší intenzitou retinoidů jsou účinější, ale mají více vedlejších účinků. Vyzkoušet můžete 28denní kúru Monoderma A15 ve formě ampulek. Obsah jedné ampulky se nanáší na pleť výhradně na noc a skvěle funguje na omlazení pleti a redukci akné.

Jsou retinoidy bezpečné?

Kromě možných krátkodobých vedlejších účinků jsou retinoidy pro většinu lidí bezpečné. Myslete však na to, že produkty s retinoidy můžete aplikovat výhradně na noc. 

Produkty obsahující retinoidy se nedoporučují těhotným a kojícím ženám. Pro období těhotenství a kojení pro vás máme dokonalou alternativu retinolu od značky Medik8. Sérum Bakuchiol Peptides využijete, když si nemůžete dopřát retinolová séra či krémy s obsahem vitamínu A, protože je vaše pleť příliš citlivá, nebo se vitamínu A musíte vyhýbat kvůli těhotenství a kojení. 

Jaký je rozdíl mezi Retinem-A a retinolem?

Oba jsou retinoidy jsou vyrobeny z vitamínu A a podporují rychlejší obměnu kožních buněk. Jsou to jedny z nejosvědčenějších, nejúčinnějších a nejefektivnějších prostředků léčby kožních problémů od akné po známky stárnutí. Zabraňují hromadění odumřelých buněk v pórech a podporují růst zdravých buněk. Mezi občasné nežádoucí účinky patří počáteční suchost, zarudnutí, podráždění a loupání pokožky a také zvýšená fotosenzitivita.

Fungují retinoidy na vrásky?

Retinol se přidává do krémů, které se aplikují na pokožku. Zvyšuje množství kolagenu, které vaše tělo vytváří, vypíná pleť, omezuje vznik jemných linek a vrásek, sjednocuje barevný tón pleti a tím eliminuje pigmentové skvrny.

Retinoidy stimulují krevní cévy, které dodávají pokožce zdravou růžovou barvu. Pomáhají k blednutí stařeckých a pigmentových skvrn. 

Použití produktu na bázi retinolu může způsobit, že vrchní vrstva pokožky bude suchá a šupinatá. Nejlepší je nanést krém či sérum na noc a následující ráno aplikovat hydratační krém s SPF.

Vedlejší účinky retinoidů

Retinoidy mohou v některých případech způsobit suchou pokožku, zarudnutí, svědění nebo mírné loupání kůže. Ale tyto vedlejší účinky obvykle po chvíli vymizí. Odborníci doporučuji, abyste je zpočátku užívali jen jednou týdně nebo aspoň každou druhou noc, než je začnete používat denně. Případné prvotní reakce by měly po čase vymizet. 

Vše potřebuje svůj čas, nečekejte výsledky hned

Až začnete používat přípravky obsahující retinoidy, buďte trpěliví a neočekávejte výsledky do druhého dne. Může trvat až 3 měsíce, než uvidíte změny. Nejlepší výsledky se dostaví za 6 měsíců až rok.

www.medaprex.cz

Produkty